Avatud :





Raamatukogu on SULETUD.

Sunday, March 29, 2020

Uued raamatud märtsis 3.





Vihmaste ilmade õed
Kate Hewitt 

Tere tulemast Hartley-by-the-Sea külla Inglismaale ilusasse Lake Districti järvede piirkonda, kus kaks õde, kes kohtuvad kui võõrad ja hakkavad leidma väikseid imesid igas päevas…
Kui Lucy Bagshaw’ elu Bostonis laguneb, sest tema kuulus kunstnikust ema kirjutas salvava leheartikli, võtab ta vastu poolõe Julieti kutse minna elama tema juurde mereäärsesse külakesse Põhja-Inglismaal. Lucy loodab näha võluvaid kotedžeid ja kellaviieteesid, kuid selle asemel leiab, et õde on endassesulgunud võõrustaja, ilm on märg, tuuline ja külm ning tema uus ülemus Alex Kincaid on tõsine leskmees, kes palkas ta tööle ainult selleks, et Julietile teenet osutada.
Hoolimata sellest, et Juliet ise kutsus Lucy enda juurde, jahmatab teda, kuidas õde tema organiseeritud elu segi paiskab. Samal ajal kui Juliet sõdib nii võõraks jäänud ema kui sooviga last saada, hakkab Lucy vastupandamatu optimism ka teda nakatama. Iseäralike külaelanike abiga hakkavad need kõhklevad vihmaste ilmade õed asjadele uue pilguga vaatama… ja leiavad teineteises armastava pereliikme, mis toob nende ellu suured muutused.



Laevakokk Wend
Priit Kuusk

"Läksin merele plaaniga kirjutada üks lihtne kokaraamat. Aga sattusin hoogu ja kirjutasin kõigest, mis peas, südamel, keelel ja meelel. Munadest ja tillist. Surmast ja armastusest. Võileibadest ja Suurest Hallist!
Selline lugu ...
Kuidas minust suur õde sai
Kasvasin üles kahe suure imelise vennaga. Nad olid ja on oluline osa minu elust, aga päris lähedaseks saime alles siis, kui mina ka suureks sain. Ühel hetkel pole enam vahet, kes kui vana, kõik on üks äge kirev seltskond. Lapsepõlves igatsesin aga kangesti omaealist või nooremat mängukaaslast.
Soovidel on kalduvus täide minna ja nii andis suur meresõitja Fabian Gottlieb von Bellingshausen enese teadmata mulle võimaluse veel ühe venna kasvamise juures olla. Mähkmeid ta küll enam ei vajanud, paks kokaraamat oli laevale saabudes uhkelt kaenlas, aga hing nii pilbasteks kui olla sai.
Pärast Admiral Bellingshauseni reisi on mul veel üks „väike“ vigurivänt Wend, kelle ühest uhkest eluetapist osa sain. Ookean parandab kõik haavad, Wend sai üle merehaigusest, õppis suure halli kõrvalt nii kambüüsis kui ka oma sisemuses rassides selgeks, kuidas tuju suurel laevaperel hea ja paremaga üleval hoida ja ise sirgelt ja rõõmsalt edasi minna. Üks asi muidugi tegi mu hinge täis küll. Nimelt kaotasin talle pidevalt kaardimängus, mida ta vabadel pühapäevadel vahel harrastas. Väiksena kaotasin suurtele vendadele alatihti. Ega hästi mängima pole õppinudki, loodetavasti vähemalt väärikalt kaotama. Ja kaotajal veab ju teadagi milles. Usun, et tegelikult võitjal ka. Jään Su köögi truuks austajaks ja Sinu edasise kasvu tuliseks pöidlahoidjaks, kallis Wend!
Maris Pruuli
Admiral Bellingshauseni pootsman"


Mackenzie mäng
Linda Howard

Ohtliku kurjategija jälgi ajades leiab agent Chance Mackenzie oma lõksu jaoks täiusliku sööda: sihtmärgi tütre Sunny Milleri. Chance kehastub ainsaks meheks, keda naine usaldab, ja korraldab seejärel asjad nii, et naise raskesti tabatav isa neist teada saab. Kuid Chance ei tea, et Sunnyl on omad põhjused, miks end isa eest peita.


Minu Odessa
Minagi olin Arkaadia teel!
Loone Ots

Minagi olin Arkaadia teel!
Odessa pole linn, vaid on isiksus. Müüt, milles kajavad anekdoodid, ooperiaariad, musketärifilmid, pätilegendid, juudi road, Must meri… Siin on vist sündinud böfstrooganov, ning igal juhul on siin sündinud Ilf ja Petrov, aga ka poeet Puškini armastus, Venemaa esimene iludusvõistlus, esimene kinostuudio ja esimene lennukitehas. Keset linna särab ooperiteater nagu ehtekarp. Selle kõrvalt viib mereni maailmakuulus Potjomkini trepp. Oma koha on leidnud Võssotski, Majakovski, Ostap Benderi ja apelsini (jah, apelsini) ausambad. Ning kõik hulkuvad kassid on paksud, sest neid toita on auasi.
Odessa ei ole Ukraina ega ammugi Venemaa. Odessa elanik kannab uhkusega tiitlit odessiit, kõneleb odessa keeles ja heidab igal võimalikul juhul õhku killu kohalikku hõrku huumorit. Sünnist saati on see linn mitme kultuuri mosaiik, kuhu iga võõras on teretulnud oma värvi lisama.




Tüdrukute linn
Elizabeth Gilbert 

„Naise elus koidab kord aeg, mil ta väsib pidevalt häbi tundmast. Ja siis on ta vaba saama selleks, kes ta tegelikult on.”1940. aastal on 19-aastane Vivian Morris just ülikoolist välja visatud. Tüdruku jõukad vanemad saadavad ta New Yorki tädi Pegi juurde, kes on ekstravagantse teatrimaja omanik. Seal tutvub Vivian terve rea eriskummaliste ja karismaatiliste tegelastega. Ent kui Vivian teeb ühe skandaalse vea, pöörab see terve tema maailma pahupidi, nii et tal kulub aastaid, et asjadest lõplikult sotti saada. Kuid viimaks toob see eksisamm talle ka uue arusaamise sellest, mis elu ta päriselt elada tahab ja millist vabadust ta tegelikult ihkab. Menuraamatu „Söö, palveta, armasta” autori hõrk romaan täis glamuuri, armastust ja seiklusi jutustab noorest naisest, kes avastab, et selleks et olla hea inimene, ei pea sugugi olema tubli tüdruk.





Ühel õhtul järve ääres
Bethany Chase 

Ühel kuumal suveõhtul järvemajas juhtunud tragöödia muudab igaveseks kahe parima sõbra – ja mehe, keda nad mõlemad armastavad – elu. Kuid tõde ei ole nii lihtne, kui selles keerulises romaanis armastusest, sõprusest, reetmisest ja andestusest esmapilgul paistab.
Leah on oodanud seda hetke kaua aega: tema kallim Ollie viib ta oma vanematekoju Seneca järve ääres, et terve nädal nautida suviselt laiska õndsust, paadisõitu ja grillimist. Paar on olnud koos neli aastat ja Leah on veendunud, et Ollie teeb lõpuks ometi ettepaneku. Leah ei suuda vastu panna kiusatusele jagada rõõmsat uudist parima sõbra June’iga, kes tuleb nendega koos puhkama, ja kelle kohalolek muudab kõik palju tõelisemaks.
Seitse aastat hiljem on hetk, mida June on peljanud, viimaks käes: tema kihlatu Ollie viib ta oma vanemate järvemajja. Aga see ei ole tavaline külaskäik tavalisse kohta – see on maja, mida kummitavad June’i sügavale maetud mälestused oma kadunud sõbrast Leah’st – ja sidemest, mis paistab olevat alles Leah’ ja mehe vahel, keda June armastab sama sügavalt, kui leinab oma sõpra.
Vaheldudes kahe naise südika hääle vahel, on „Ühel õhtul järve ääres” emotsionaalne romaan, mis uurib sõpruse, truuduse ja reetmise keerukat sasipundart – kõik suunatud ühele küsimusele: kas armastus suudab ületada ühel kuumal suveõhtul juhtunut?



Ja siis oli ta läinud
Lisa Jewell

Ellie Mack oli täiuslik tütar. Ta oli viieteistkümneaastane, kolmest lapsest noorim. Teda armastasid ühtviisi nii ta vanemad, sõbrad kui ka õpetajad. Tema ja ta poiss olid unistuste paar. Kõigest mõne päeva pärast pidid läbi saama riigieksamid ja algama idülliline suvevaheaeg. Kogu elu oli ta ees valla. Ja siis oli ta läinud. Nüüd püüab ta ema Laurel Mack oma eluga edasi minna. Tütre kadumisest on möödas kümme aastat, abielu purunemisest seitse aastat, ja kõigest mõni kuu on möödas sellest, kui Ellie juhtumi viimane juhtlõng päevavalgele tuli. Kui Laurel kohtab aga kohvikus üht sarmikat meest, on talle enesele ehk kõige suuremaks üllatuseks, kui kiiresti nendevaheline flirt millekski sügavamaks kujuneb. Peagi tutvub ta juba Floydi tütardega – ja mehe noorem laps Poppy võtab Laureli hingetuks. Sest Poppy näeb välja nagu Ellie. Ja nüüd hakkavad küsimused, millega Laurel on püüdnud kõigest väest rahu teha, teda uuesti vaevama. Kuhu Ellie läks? Kas ta jooksis tõesti kodust minema, nagu politsei on pikka aega kahtlustanud, või oli tema kadumisel mõni valgustkartvam põhjus? Kes see Floyd õieti on? Ja miks meenutab ta tütar nii jahmatava täpsusega Laureli enda kadunud tüdrukut?


101 Eesti kindlust ja kaitserajatist
Jaan Tamm

Lühiülevaade Eesti pinnal viie tuhande aasta jooksul kasutatud kaitserajatistest. Kuna viimaseid on ehitatud enamasti ikka oma pere, kodu ja vara kaitseks, siis ongi pea kaks viiendiku raamatu mahust seotud meie rahva iseolemise ehk muinasajal rajatud linnustega, mida minimaalselt täiendab ülevaade kindlusehitistest Eesti Vabariigi kirdepiiril ning Alutagusel, aga samuti kaitseväe kasarmust Rakveres ning Mereväe Ekipaažist Tallinnas. Valitud mälestiste hulgas on terve hulk selliseid, eriti muinas- ja keskaega käsitlevas osas, mida on uuritud minimaalselt või pole seda üldse tehtud, mistõttu iga järgnev arheoloogiline kaevamine või müüripindade avamine võib raamatus esitatut oluliselt täiendada või lausa muuta. Aga ajalugu ongi selline, et iga uurimisega lähenetakse tõele, ometi iialgi seda kätte saamata.


Lavastaja
Siiri Laidla

Keskikka jõudnud Eret on tammumas ummikteel. Juhuslik kohtumine kunagi tuntud, nüüd vananeva üksildase lavastajaga lisab naise ellu värsket hingust ning avab uusi väljavaateid. Ent kas me tegelikult ikka soovime seda, millest unistame? Kas oleme kindlad, et lavastame stseene oma elust ise? Või leidub kuskil Suur Lavastaja, kes ainsana otsustab, kas osaleme draamas või tragikomöödias? Kes ainsana teab, millal on õige aeg tõmmata ette eesriie?


„Vallatute kurvide“ aegumatu sära
Haldi Normet-Saarna

See, mida ma seal kõigepealt nägin, sööbis mällu alatiseks: laua peal oli kaks virna fotosid – üks kõrgem, teine madalam. Oli kaks meest, kes neid professionaalse kiirusega lappasid – režissöörid Juli Kun ja Kaljo Kiisk. Nii see siis käiski – see sobib, see ei sobi, see ei sobi, see? Kellegi saatus otsustati poole sekundiga ja võimalik, et igaveseks.”
Nõnda meenutab raamatus filmi peaosaline Terje Luik, kes „Vallatutes kurvides” Vaike ja Mareti kaksikrollis laineid lõi.
Laineid lõi ka film tervikuna, selle esilinastusest on möödunud juba üle 60 aasta.
Raamatu autor Haldi Normet-Saarna tutvustab teost nii: „Vaevarikas teekond stsenaariumist teostumiseni, äpardused võtteplatsil, energiline ja rõõmus võttetrupp, ilusad noored näitlejad ning lõpuks tohutu edu nii meil kui mujal. Sellest kõigest siin raamatus ka räägime – ent see oleks jäänud rääkimata ilma põhjaliku koduse arhiivita.
Üks stsenaristidest, minu ema Dagmar Normet säilitas terve elu kõiki filmitegemisega seotud materjale. Need muutusid aja jooksul üha kõnekamaks. Seda enam, et paljud tegijad on nüüdseks meie seast lahkunud.
Kultusfilmi lugu aitavad taaselustada arvukad fotod ja dokumendinäidised ning loomulikult kohtumised võluvate Terje Luige, Eve Kivi ja Halja Klaariga. Ja veel nii mõnegi olulise inimesega.
Loodetavasti pakub rännak „Vallatute kurvide” ajalukku huvitavaid avastusi ja äratab ka mälestusi.






No comments:

Post a Comment